Tisková zpráva: Děti zpátky doškol !

Praha, 22.4. Tento pátek bude Sněmovna projednávat možnost návratu dětí do škol. Opět to vypadá, že se služby a maloobchod otevřou dřív, než školy!

 • Česká republika má nejdéle zavřené školy v Evropě (za posledních 12 měsíců byly školy plně otevřené pouhých 10 týdnů. Některé děti nebyly ve škole téměř celý rok.)
 • Školy ale nejsou rizikovější než pracoviště. Z dat MZ ČR vyplývá, že děti 5-7 krát méně nakažlivé, než dospělí! Britská varianta tento poměr vůbec nezměnila (přiložený graf, zdroj datová sada MZ ČR).
 • Studie testování, z MČ Prahy 6, 9 a 7 při nichž byly použity  PCR testy, ukázaly, že se počet nakažených dětí na prvním stupni blíží k nule.
 • Riziko toho, že se dospělý jedinec nakazí od dítěte je mnohem menší, než že se nakazí od jiného dospělého  (Zahraniční studie se shodují, že riziko toho, že se dospělý nakazí od dítěte je 4 krát nižší, než že se nakazí od dospělého https://www.detizpatkydoskol.cz/shrnuti-studii-ze-sveta/))
 • S PCR testováním jsou školy navíc bezpečnější (výsledky jsou výrazně přesnější, neinvazivní a cenově podobné antigenním testům). PCR testy usnadní trasování.
  Minimální odhady ekonomických dopadů každého týdne zavřených škol jsou 50x vyšší než je cena PCR testů.
 • Školy jsou klíčové pro budoucnost našich dětí. Jejich zavřením platí naše děti obrovskou daň za obezená způsobéné COVID – 19. Ekonomické ztráty za každý týden zavřených škol jsou 66 miliard Kč (aktuální zpráva CERGE institutu). V důsledku jednoho týdne bez školy může dítě v budoucnu přijít až o 35 000 Kč hrubého.
 • Psychické a sociální dopady započítat nelze. Termíny u dětských psychologů plné na 9 měsíců dopředu.
 • Distanční výuka není náhradou prezenčního vzdělání, i v tom nejlepším případě nahradí pouze 50% prezenčního vzdělání. Stovky tisíc dětí tak reálně ztratily půl roku výuky v kritickém věku.
 • Plné oteřvení škol by mělo být naprostou prioritou, přitom obchody se mají otvírat dřív, již 3. května!

Antigenní test
Detekuje virové bílkoviny. Rapid antigen test odhalí nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin.

Nevýhodou je, že nejsou tak citlivé (přesné) jako standardní RT-PCR testy používané pro přesné určení nakažených. Při jejich používání nemalé procento infikovaných testem projde jako falešně negativní. Tito lidé budou za pár dní virus šířit mezi své okolí v domnění, že jsou zdraví.

PCR test
Detekuje přítomnost virové RNA.

Je velmi přesný a účinný. Tento test je schopný odhalit nakažené covid-19 i předtím, než jsou infekční, a umožní včasnou izolaci. Tím je tato metoda schopná zabránit přenosu viru na další hostitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *