Covid u dětí? Němci jich otestovali přes 100 tisíc, našli ho jen výjimečně. Nechte školy otevřené, vyzývají vědci

V Česku vláda v březnu a pak opět v říjnu uzavřela všechny školy s tím, že jsou velkými ohnisky šíření nemoci covid-19. Drtivá většina zemí v Evropě ale drží školy stále otevřené. Argumentují tím, že přechod na on-line výuku má na žáky velmi negativní dopad. A navíc přibývá studií, které ukazují, že vir se ve školách šíří výrazně méně než v rodinách, ve firmách či třeba v barech. 

Zastánci uzavření škol poukazují na to, že děti, které se novým koronavirem nakazí, velmi často nemají žádné příznaky. Nemoc tedy mohou šířit nevědomky. V Německu ale ve více než stovce dětských klinik otestovali přes 110 tisíc dětí a mladistvých, kteří zrovna z různých důvodů potřebovali nemocniční péči. Nemoc covid-19 testy odhalily jen u 0,53 procenta z nich, přičemž nebyl rozdíl mezi dětmi mladšími a staršími 12 let. Na výsledky testování upozornil deník Süddeutsche Zeitung.

„Je velmi nepravděpodobné, že by děti a mladiství byli významnými skrytými přenašeči viru,“ shrnul výsledky testování profesor Johannes Hübner, epidemiolog a zástupce ředitele dětské nemocnice při Mnichovské univerzitě. „Podle nás by tedy školy měly nadále zůstat otevřené,“ zdůraznil.

Také ve Španělsku data ukázala, že výuka může nadále pokračovat. Na začátku listopadu, kdy počet nových případů nemoci covid-19 v zemi stále prudce rostl, muselo kvůli výskytu onemocnění zavřít jen 1,67 procenta tříd. Jde o data ministerstva školství zveřejněná deníkem El País.

Profesor Hübner upozorňuje, že skutečný výskyt koronaviru u dětí může být dokonce nižší, než jaký odhalilo testování v německých nemocnicích. Důvodem je fakt, že každá pátá klinika testovala jen ty děti a mladistvé, kteří měli některé z příznaků, jež covid běžně doprovází. Ty nemocnice, které otestovaly všechny své dětské pacienty bez ohledu na to, zda měli nějaké příznaky, vykázaly mnohem menší míru pozitivity – pohybovala se mezi nulou a 0,2 procenta.

Berlínský virolog Christian Drosten, který ohledně boje s pandemií radí německé vládě, přitom spekuloval o tom, že by v Německu mohlo být velké množství nakažených dětí, které ale nemají žádné příznaky. Vyvozoval to z faktu, že stoupá počet pozitivně testovaných lidí ve věku 40 až 50 let. Ti často žijí v domácnostech s dětmi či mladistvými. „Naznačuje to, že nakažené jsou děti, byť o tom nevíme,“ napsal Drosten.

S odkazem na výsledky testování dětí a mladistvých v německých nemocnicích to ale odmítla viroložka Sandra Cieseková z Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu. „Odpovídá to i jiným výzkumům, které neukázaly, že by děti častěji šířily virus, aniž by se vědělo, že jsou pozitivní,“ uvedla.

Německo, stejně jako velká většina států v Evropě, nechává i z tohoto důvodu školy nadále otevřené. Platí v nich ale přísná hygienická opatření, jako je povinné nošení roušek, častá dezinfekce rukou či zákaz míchání různých tříd v rámci jedné školy. Tyto kroky Němci zavedli ještě před začátkem školního roku. Pravděpodobně hlavně díky tomu se školy v Německu nestaly ohnisky šíření viru, ukázala studie institutu IZA, který se zabývá výzkumem trhu práce. „Data z Německa dávají jednoznačnou odpověď. Za použití celé řady různých metod jsme nenašli jediný důkaz, že by se počet nakažených zvýšil kvůli opětovnému otevření škol,“ řekl HN hlavní autor studie Ingo Isphording.

Případy nakažených žáků podle Isphordinga souvisí spíše s mimoškolními aktivitami, jako je sportování, návštěvy mezi rodinami nebo fakt, že žáci do škol jezdí v době, kdy je v hromadné dopravě hodně lidí. Samotné vyučování je bezpečné, pokud školy dodržují zmiňované přísné hygienické předpisy. V Česku se do škol vrátili žáci prvních a druhých tříd, speciálních škol a maturanti. Zbylé třídy prvního stupně budou následovat v pondělí.

S Isphordingem souhlasí většina dalších vědců, kteří se vlivem škol na šíření pandemie zabývali. „Vše nasvědčuje tomu, že školy a školní družiny nepatří k hlavním zdrojům nákazy,“ prohlásil virolog Jonas Schmidt-Chanasit, který zkoumal fungování škol v Hamburku.

Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že „uzavření škol má jednoznačně negativní dopady na zdraví, vzdělání a celkový vývoj dětí, stejně jako i na příjmy rodin a celkově na ekonomiku“. Státy by tak podle ní měly udělat vše pro to, aby rizika spojená s otevřením škol co možná nejvíce snížily například pomocí hygienických opatření.

Francie či například Irsko tak sice na podzim zavedly v mnoha směrech ještě přísnější opatření než Česko, na rozdíl od české vlády ale nechaly otevřené školy, především základní. Jejich uzavření by mělo „příliš vážné dopady a způsobilo by příliš mnoho škod“, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Politici upozorňují na analýzy odborníků, podle nichž má přechod na on-line výuku na studenty negativní dopady, hlavně na nejmladší žáky z prvních stupňů základních škol. Nejvíce vyučováním na dálku trpí žáci, jejichž rodiče mají nízké příjmy nebo nízké vzdělání. Ke studiu přes počítač často nemají dostatečné vybavení, rodiče jim navíc leckdy nejsou příliš schopni pomoci s výukou. Tyto děti také často chodí na školy, které samy mají problém on-line výuku realizovat. „Studie z minulosti, například zkoumající dopady učitelských stávek nebo uhelných prázdnin, ukázaly, že uzavření škol může mít celoživotní dopad na výdělky a kariéry žáků,“ řekl HN Ingo Isphording. Potvrzuje, že uzavření škol poškozuje hlavně děti ze znevýhodněných rodin. „Každý týden, kdy je škola zavřená, může prohloubit už existující nerovnosti v kvalitě vzdělání,“ varuje.

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil zase upozornil na studii mapující důsledky jarního osmitýdenního uzavření škol v Nizozemsku. „Uzavření škol vedlo k tomu, že průměrný student dosáhl malého nebo žádného pokroku při učení z domova. V případě dětí z rodin s nižším socioekonomickým statusem došlo dokonce k poklesu,“ napsal Navrátil.

Zdroj:

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66848620-covid-u-deti-nemci-jich-otestovali-pres-100-tisic-nasli-ho-jen-vyjimecne-nechte-skoly-otevrene-vyzyvaji-vedci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *